Tüm Haberler >> Ortaokullarda 4 Dil Becerisi Türkçe Sınavları Başlıyor

 Ortaokullarda 4 Dil Becerisi Türkçe Sınavları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkçe'de dört dil becerisinin ölçülmesiyle ilgili ilk sınavın, bu ayın üçüncü haftasında pilot olarak ortaokul 7’nci sınıflarda uygulanacağını söyledi. Selçuk, "Türk eğitim sisteminde ders saatlerinin fazla olmasına karşılık yabancı dil öğretilemediği yönünde eleştiriler var. Yabancı dilin etkin öğrenilmesi konusunda hazırlık yapıyor musunuz?" sorusu üzerine, problemin on yıllardır var olduğunu belirtti. Burada öğretmen niteliğinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Selçuk, hiçbir eğitim sisteminin kalitesinin öğretmenin niteliğini aşamayacağını anlattı.


Öncelikle öğretmen eğitimine dönük çok güçlü birtakım çalışmaların, projelerin bulunduğunu söyleyen Selçuk, "Bunun İngilizce, Almanca veya Arapça ile ilgili boyutları var. Mesela Ürdün ve Katar'la, Arapça öğretmenlerimizin eğitimine ilişkin bazı çalışmalar yürütüyoruz" diye konuştu.


Selçuk, öğretmenlerin tecrübesinin artırılması gerektiğini belirterek, fakülteden mezun olduktan sonra ortaya çıkan dünyadaki yeniliklerden haberdar etmek, öğretmenlere çok destek olmak gerektiğini söyledi. Bu durumun yabancı dil öğretmenleri için özel olarak gerekli olduğunu belirten Selçuk, "Bu konuyla ilgili üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar dahil olmak üzere birçok protokol imzaladık. UNICEF de bunun içerisinde" dedi.

Bunun dışında yöntemle ilgili birtakım hususların da bulunduğunu belirten Selçuk, "Örneğin, bir çocuğunuz üç saat ders alıyor, bir hafta geçiyor, sonra tekrar üç saat ders alıyor. Bizim beyin araştırmalarından bildiğimiz şey; bir öğrenme etkinliğinin üzerinden 48 saat geçmişse beyin o bilgiye yeni bilgi diye bakar. Yani bunun yöntemsel olarak işlenmesi, tekrar edilmesi ve belli tekniklerle çocuğun bunun içselleştirmesine yardımcı olunması gerekiyor. Biz bunu yapmakla meşgulüz" diye konuştu.

5’inci sınıflarda İngilizce ağırlıklı bir eğitim sisteminin bulunduğunu anlatan Selçuk, bunun bütün Türkiye'ye yaygınlaştırmasıyla ilgili bir beklentinin bulunduğunu, ancak bir modelin yetkin hale gelmeden birdenbire bütün Türkiye'ye uygulamanın doğru olmayacağını söyledi.

Bakan Selçuk, "İngilizce destek programı ve materyalleriyle dijital olarak öğrencilerin ve öğretmenlerin nasıl destekleneceği konusunda çalışmalar var. Çocukların istedikleri zaman elektronik içeriklerden dijital olarak yabancı dil öğrenmelerini destekleyecek bir çalışmanın hazırlığı içerisindeyiz. Bunu da önümüzdeki yıla hazırlamaya çalışıyoruz. Farklı materyaller oluşturuyoruz" dedi.

TÜRKÇE DİL BECERİLERİNİ ÖLÇECEK SINAVIN TARİHİ BELLİ OLDU

Türkçe'de, dört dil becerisinde düzey belirlemeyle ilgili çalışma yaptıklarını belirten Selçuk, şunları söyledi:

"Türkçe'de dört dil becerisinin ölçülmesine ilişkin sınav, mart ayının üçüncü haftasında pilot olarak ortaokul 7’nci sınıflarda başlıyor. Türkiye'de ilk kez bir çocuğun, dinleme, konuşma, yazma, okuduğunu anlama vesaire hangi seviyede olduğunu göreceğiz. Bu şu ana kadar hiç yapılmamış bir şey. Bu nisan ayında 15 ilde yapılacak ama ilk pilotu martın üçüncü haftası Ankara'da yapılacak.

Bu bir sınav gibi değil. Bizim çocuklarımız acaba dil gelişiminde nerede? Acaba bizim müfredatın hangi kısmı ne kadar etkili oluyor? Bunların analizi. Bunlara katkı sağlayacak bir çalışma. Bu büyük bir araştırma projesi. Bu bir yazılım aynı zamanda. Bununla biz Türkçemizin fotoğrafını da anlamış olacağız çocuklarımız açısından."
Tarih: 11.3.2019 16:58:14 | Ekleyen: | Okunma:4152 | Kaynak:


Giriş Yapın

E-mail adresi:
Şifre:
Beni Hatırla:  
Şifremi Unuttum - Üye Ol

Arama

Loading

Sponsorlar

Menüler

Son Dökümanlar

Bizi Facebook'ta Takip Edin